RWR84S1072FRS73
Vishay Dale
Product No:
RWR84S1072FRS73
Description:
RES 10.7K OHM 7W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 10.7 kOhms
Power (Watts) 7W
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate R (0.01%)