RWR89N1R32DRBSL
Vishay Dale
Product No:
RWR89N1R32DRBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 1.32 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 1.32 Ohms
Power (Watts) 3W
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Package / Case Axial
Mfr Vishay Dale
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate R (0.01%)