RWR89N29R4FSRSL
Vishay Dale
Product No:
RWR89N29R4FSRSL
Description:
RES 29.4 OHM 3W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±30ppm/°C
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 29.4 Ohms
Power (Watts) 3W
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Number of Terminations 2
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate S (0.001%)