RWR89SR500DRS70
Vishay Dale
Product No:
RWR89SR500DRS70
Description:
RES 0.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±650ppm/°C
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 500 mOhms
Power (Watts) 3W
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate R (0.01%)