RXK222M1VBK-1632S
Surge
Product No:
RXK222M1VBK-1632S
Manufacturer:
Surge
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.295 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series RXK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.55 A @ 100 kHz
Mfr SURGE
Capacitance 2200 µF
Package Bulk
Impedance 25 mOhms