S102Z25Y5VN6UJ5R
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
S102Z25Y5VN6UJ5R
Description:
CAP CER 1000PF 1KV Y5V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance -20%, +80%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.256" Dia (6.50mm)
Temperature Coefficient Y5V (F)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series S
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1000 pF