S20LCC-P02MJG0-520S
ODU
Product No:
S20LCC-P02MJG0-520S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.0,SER.L,2P
User Guide
Cable Opening 0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating 500V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 0
Mfr ODU
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Brass
Features Backshell, Strain Relief
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 120°C