Home / SCRs / S6002ESRP
minImg
S6002ESRP
Littelfuse Inc.
Product No:
S6002ESRP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
TO-92
Description:
SCR 2A SENSITIVE TO92
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Off State (Max) 5 µA
Current - Hold (Ih) (Max) 5 mA
SCR Type Sensitive Gate
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 µA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 800 mV
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.5 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 1.2 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-92
Voltage - Off State 600 V
Series EV
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Mfr Littelfuse Inc.
Package Tape & Reel (TR)
Current - On State (It (RMS)) (Max) 2 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 22.5A @ 50Hz, 25A @ 60Hz