Home / SCRs / S6008DRP
minImg
S6008DRP
Littelfuse Inc.
Product No:
S6008DRP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
TO-252, (D-Pak)
Description:
SCR 600V 8A TO252
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Off State (Max) 10 µA
Current - Hold (Ih) (Max) 30 mA
SCR Type Standard Recovery
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 15 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 5.1 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
Voltage - Off State 600 V
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mfr Littelfuse Inc.
Package Tape & Reel (TR)
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A