SA150HE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA150HE3/73
Package:
DO-204AC (DO-15)
Description:
TVS DIODE 150VWM 268VC DO204AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.9A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 167V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 268V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V