SC1813FH-1R2
Signal Transformer
Product No:
SC1813FH-1R2
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 1.2UH 4.5A 17 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 4.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 17mOhm Max
Inductance 1.2 µH