SC53FU-101
Signal Transformer
Product No:
SC53FU-101
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 100UH 450MA 1.3OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 450mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 450 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Inductance 100 µH