SCAP,PBLS-1.25/21.6
Tecate Group
Product No:
SCAP,PBLS-1.25/21.6
Manufacturer:
Tecate Group
Description:
CAP 1.25F -10% +20% 21.6V UCAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Height - Seated (Max) 1.417" (36.00mm)
Tolerance -10%, +20%
Termination Wire Leads with Connector
Lead Spacing -
Voltage - Rated 21.6 V
Mounting Type User Defined
Size / Dimension 1.693" L x 0.866" W (43.00mm x 22.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 540mOhm
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 65°C
Series PBLS
Package / Case Module, Wire Leads
Mfr Tecate Group
Capacitance 1.25 F