SCAP,PBLS-7.5/16.2
Tecate Group
Product No:
SCAP,PBLS-7.5/16.2
Manufacturer:
Tecate Group
Description:
CAP 7.5F -10% +20% 16.2V UCAP PK
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Height - Seated (Max) 2.402" (61.00mm)
Tolerance -10%, +20%
Termination Wire Leads with Connector
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16.2 V
Mounting Type User Defined
Size / Dimension 3.110" L x 0.551" W (79.00mm x 14.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 156mOhm
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 65°C
Series PBLS
Package / Case Module, Wire Leads
Mfr Tecate Group
Capacitance 7.5 F