SCE048LD3VC2S
Mallory Sonalert Products Inc.
Product No:
SCE048LD3VC2S
Description:
BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Input Type DC
Height - Seated (Max) 1.399" (35.54mm)
Approval Agency cUL, UL
Termination Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm), Wire Leads
Duration 10 PPS
Current - Supply 40mA
Mounting Type Panel Mount
Size / Dimension 1.687" Dia (42.85mm)
Voltage Range 28 ~ 48V
Product Status Active
Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
Series SCE
Sound Pressure Level (SPL) 85dB @ 28V, 61cm
Technology Piezo
Mfr Mallory Sonalert Products Inc.
Operating Mode Pulse, Fast
Frequency 2.9kHz