SCR105B-391
Signal Transformer
Product No:
SCR105B-391
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 390UH 700MA 1.34OHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 350mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.34Ohm Max
Inductance 390 µH