SD20-100-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
SD20-100-R
Description:
FIXED IND 10UH 1.53A 110MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 903mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.53 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 110mOhm
Inductance 10 µH