SDDA28R2W
ChromeLED
Product No:
SDDA28R2W
Manufacturer:
ChromeLED
Description:
DISPLAY 7SEG 0.28" DBL RED 10SMD
User Guide
Color Red
Current - Test 20mA
Size / Dimension 0.394" H x 0.606" W x 0.150" D (10.00mm x 15.40mm x 3.80mm)
Millicandela Rating 25mcd
Product Status Active
Power Dissipation (Max) 70mW
Series -
Common Pin Common Anode
Display Type 7-Segment
Package / Case 10-SMD, No Lead
Number of Characters 2
Digit/Alpha Size 0.28" (7.00mm)
Mfr ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V