Home / Fixed Inductors / SDFL1608P2R2MTF
minImg
SDFL1608P2R2MTF
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
SDFL1608P2R2MTF
Package:
0603
Description:
FIXED IND 2.2UH 15MA 1.15OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz
Q @ Freq 35 @ 10MHz
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 15 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.15Ohm Max
Inductance 2.2 µH
Series SDFL
Type Multilayer
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 70MHz