SDH3812-1R2-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
SDH3812-1R2-R
Description:
FIXED IND 1.2UH 1.77A 74MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.77 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 74mOhm Max
Inductance 1.2 µH