SDM120-12-UD-P6
CUI Inc.
Product No:
SDM120-12-UD-P6
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 110W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications Medical
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CE, cULus, FCC, TUV
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 5.39" L x 2.32" W x 1.34" H (137.0mm x 59.0mm x 34.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 9.16A
Power (Watts) 110 W
Series SDM120-UD (130W)
No Load Power Consumption 210mW (Max)
Cord Length 47.2" (1.20m)
Region Utilized International
Efficiency Level VI
Standard Number 60601-1
Voltage - Output 12V
Mfr CUI Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC