SDM36-18-UD2-P6R
CUI Inc.
Product No:
SDM36-18-UD2-P6R
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 36W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord
Applications ITE (Commercial), Medical
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 3.90" L x 1.97" W x 1.30" H (99.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Product Status Active
Weight 0.463 lb (210.01 g)
Current - Output (Max) 2A
Power (Watts) 36 W
Series SDM36-UD (36W)
No Load Power Consumption 100mW (Max)
Cord Length 59" (1.50m)
Region Utilized Europe
Efficiency Level VI
Standard Number C22.2 No. 60601-1; 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Voltage - Output 18V
Mfr CUI Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC