SDR0503-470KL
Bourns Inc.
Product No:
SDR0503-470KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 47UH 600MA 600MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 750mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 600 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.189" W (5.00mm x 4.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 600mOhm Max
Inductance 47 µH
Series SDR0503
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 14MHz