SDR0805-180ML
Bourns Inc.
Product No:
SDR0805-180ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 18UH 1.6A 100 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Inductance 18 µH
Series SDR0805
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 15MHz