SDS120PT07B
XP Power
Product No:
SDS120PT07B
Manufacturer:
XP Power
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V 120W
Product Status Active
Efficiency 80%
Mfr XP Power
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 -5V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3000 V
Approval Agency cUL
Minimum Load Required Yes
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Chassis Mount
Number of Outputs 3
Current - Output 2 6 A
Current - Output 1 15 A
Power (Watts) 120W
Series SDS (120W)
Type Open Frame
Current - Output 3 800 mA