SDS150PS18B
XP Power
Product No:
SDS150PS18B
Manufacturer:
XP Power
Description:
AC/DC CONVERTER 18V 150W
User Guide
Product Status Obsolete
Efficiency 88%
Mfr XP Power
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3000 V
Approval Agency cUL
Minimum Load Required No
Voltage - Output 1 18V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 8.33 A
Power (Watts) 150W
Series SDS (150W)