SDSC40Y2W
ChromeLED
Product No:
SDSC40Y2W
Manufacturer:
ChromeLED
Description:
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL YLW 10SMD
User Guide
Color Yellow
Current - Test 20mA
Size / Dimension 0.512" H x 0.364" W x 0.148" D (13.00mm x 9.25mm x 3.75mm)
Millicandela Rating 35mcd
Product Status Active
Power Dissipation (Max) 70mW
Series -
Common Pin Common Cathode
Display Type 7-Segment
Package / Case 10-SMD, No Lead
Number of Characters 1
Digit/Alpha Size 0.40" (10.16mm)
Mfr ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V