Home / Varistors, MOVs / SDVL1608SD101PTHS200
minImg
SDVL1608SD101PTHS200
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
SDVL1608SD101PTHS200
Description:
VARISTOR 120V 12A 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 108 V
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Varistor Voltage (Max) 132 V
Series -
Energy 0.03J
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Maximum AC Volts 75 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 100 V
Current - Surge 20 A