Home / Ceramic Capacitors / SE035C335ZAA-SPECTR1
minImg
SE035C335ZAA-SPECTR1
KYOCERA AVX
Product No:
SE035C335ZAA-SPECTR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications SMPS Filtering
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Tolerance -20%, +80%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series SE
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 3.3 µF