Home / TVS Diodes / SESD0201X1BN-0010-098
minImg
SESD0201X1BN-0010-098
Littelfuse Inc.
Product No:
SESD0201X1BN-0010-098
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
0201
Description:
TVS DIODE 7VWM 10VC 0201
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2A (8/20µs)
Applications Automotive, HDMI
Capacitance @ Frequency 0.1pF @ 3GHz
Voltage - Breakdown (Min) 9.8V (Typ)
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse -
Product Status Active
Supplier Device Package 0201
Series Automotive, AEC-Q101, SESD, SPA®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 10V (Typ)
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7V (Max)