SFMC-127-L2-SM-D
Samtec Inc.
Product No:
SFMC-127-L2-SM-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD
User Guide
Insulation Height 0.185" (4.70mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 2.9A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Receptacle
Contact Material Beryllium Copper
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 54
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Shape Square
Series Tiger Eye™ SFMC
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)