Home / Film Capacitors / SFP30T16L238K-F
minImg
SFP30T16L238K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SFP30T16L238K-F
Description:
CAP 300VAC 1 3/4" ROUND QC TERM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.500" (63.50mm)
Tolerance ±3%
Termination Quick Connect, Disconnect
Lead Spacing 0.810" (20.57mm)
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Size / Dimension 1.870" Dia (47.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series SF
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC 300V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 16 µF