Home / Rectangular Cable Assemblies / SFSD-25-30-H-11.00-DR-NDX
minImg
SFSD-25-30-H-11.00-DR-NDX
Samtec Inc.
Product No:
SFSD-25-30-H-11.00-DR-NDX
Description:
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
Number of Rows 2
Number of Positions 50
Color Black, Individual
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Pitch - Cable -
Series Tiger Eye™ SFSD
Length 0.917' (279.40mm, 11.00")