Home / Rectangular Cable Assemblies / SFSD-30-28-H-10.00-DR-NDX
minImg
SFSD-30-28-H-10.00-DR-NDX
Samtec Inc.
Product No:
SFSD-30-28-H-10.00-DR-NDX
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
User Guide
Usage -
Number of Rows 2
Number of Positions 60
Color Black, Individual
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Pitch - Cable -
Series Tiger Eye™ SFSD
Length 0.833' (254.00mm, 10.00")