Home / Rectangular Cable Assemblies / SFSD-45-30-G-03.25-DL-NUX
minImg
SFSD-45-30-G-03.25-DL-NUX
Samtec Inc.
Product No:
SFSD-45-30-G-03.25-DL-NUX
Description:
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
Number of Rows 2
Number of Positions 90
Color Black, Individual
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Pitch - Cable -
Series Tiger Eye™ SFSD
Length 0.271' (82.55mm, 3.25")