SFY4-DC24V
Panasonic Electric Works
Product No:
SFY4-DC24V
Description:
RELAY SAFETY 6PST 6A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Coil Power 670mW
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 6 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 28 mA
Coil Resistance 864 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 3.6 VDC
Product Status Active
Contact Form 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Series SF-Y
Operate Time 20 ms
Coil Voltage 24VDC
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Release Time 10 ms
Must Operate Voltage 18 VDC