Home / Oscillators / SG-710PHK 50.0000MB3
minImg
SG-710PHK 50.0000MB3
EPSON
Product No:
SG-710PHK 50.0000MB3
Manufacturer:
EPSON
Description:
XTAL OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) 10mA
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 26mA
Size / Dimension 0.287" L x 0.189" W (7.30mm x 4.80mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Ratings -
Series SG-710
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 5V
Output CMOS
Mfr EPSON
Base Resonator Crystal
Frequency 50 MHz