Home / Machine Safety - Bumpers and Edges / SGE-245-0-0610 02000C-02000C
minImg
SGE-245-0-0610 02000C-02000C
Omron Automation and Safety
Product No:
SGE-245-0-0610 02000C-02000C
Description:
SGE-245-0-0610 02000C-02000C
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Profile (W x H) 0.98" x 1.77" (25.0mm x 45.0mm)
Approval Agency CE
Material Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM)
Product Status Obsolete
Series SGE
Inactive End Region 0.79" (20.0mm)