Home / Oscillators / SIT8008AC-13-33E-16.670000
minImg
SIT8008AC-13-33E-16.670000
SiTime
Product No:
SIT8008AC-13-33E-16.670000
Description:
MEMS OSC XO 16.6700MHZ H/LV-CMOS
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) 4mA
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 4.5mA
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Base Resonator MEMS
Frequency 16.67 MHz