Home / Oscillators / SIT8920AM-33-33N-50.000000
minImg
SIT8920AM-33-33N-50.000000
SiTime
Product No:
SIT8920AM-33-33N-50.000000
Manufacturer:
SiTime
Description:
MEMS OSC XO 50.0000MHZ LVCMOS LV
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 4.5mA
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
Series SiT8920
Function -
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Output LVCMOS, LVTTL
Mfr SiTime
Base Resonator MEMS
Frequency 50 MHz