Home / SCRs / SJ6008VTP
minImg
SJ6008VTP
Littelfuse Inc.
Product No:
SJ6008VTP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
TO-251AA
Description:
SCR 600V 8A TO251AA
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Off State (Max) 10 µA
Current - Hold (Ih) (Max) 30 mA
SCR Type Standard Recovery
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 15 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 800 mV
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 5.1 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-251AA
Voltage - Off State 600 V
Series SJ
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Mfr Littelfuse Inc.
Package Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A