SK3200-TP
Micro Commercial Co
Product No:
SK3200-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
SMC (DO-214AB)
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 3A SMC
User Guide
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SMC (DO-214AB)
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 200 V
Series -
Package / Case DO-214AB, SMC
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 860 mV @ 3 A
Mfr Micro Commercial Co
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Package Tape & Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) 3A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C