SLD40-018-B
Littelfuse Inc.
Product No:
SLD40-018-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
P600
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC P600
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 79.1A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series Automotive, AEC-Q101, SLD
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V