SLP123M016C3P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SLP123M016C3P3
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.9 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series SLP0712TE (750W)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.63 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 12000 µF