SLPX391M450H7P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SLPX391M450H7P3
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.38 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 680mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Series SLPX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.5 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 390 µF