SLPX472M080C9P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SLPX472M080C9P3
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 80 V
Ripple Current @ Low Frequency 4.28 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 71mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Series SLPX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 5.35 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 4700 µF