Home / TVS Diodes / SLVU2.8-4BTG-S
minImg
SLVU2.8-4BTG-S
Littelfuse Inc.
Product No:
SLVU2.8-4BTG-S
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
8-SOIC
Description:
TVS DIODE 2.8VWM 18VC 8-SOIC
User Guide
Bidirectional Channels 4
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 40A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 2pF @ 1MHz (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Series SLVU2.8-4, SPA®
Type Steering (Rail to Rail)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18V (Typ)
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 2.8V (Max)