SM-42A103
Nidec Components Corporation
Product No:
SM-42A103
Description:
TRIMMER 10KOHM 0.25W J LEAD SIDE
User Guide
Termination Style J Lead
Tolerance ±10%
Number of Turns 11
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension Rectangular - 0.189" x 0.181" Face (4.80mm x 4.60mm)
Product Status Active
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W