SM-42TB105
Nidec Components Corporation
Product No:
SM-42TB105
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.25W GW SIDE ADJ
User Guide
Termination Style Gull Wing
Tolerance ±10%
Number of Turns 11
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension Rectangular - 0.189" x 0.181" Face (4.80mm x 4.60mm)
Product Status Active
Resistance 1 MOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W