SMA6F12A
STMicroelectronics
Product No:
SMA6F12A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
SMAflat
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMAFLAT
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMAflat
Series SMA6F, TRANSIL™
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V